Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Κιθάρες Schecter Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Κιθάρες Schecter Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Κιθάρες Schecter Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Κιθάρες Schecter Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Κιθάρες Schecter

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thanos
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Join date : 28/02/2009

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 1:17 am

Καταρχήν για σας και απο εμένα Smile μου είχε στείλει ο Στάθης μήνυμα να έμπω και εγώ εδώ και τώρα που δεν έχω τρεχάματα με εξεταστικές είπα να περάσω μια βόλτα

Αυτήν την περίοδο είμαι στο ψάξιμο για νέα κιθάρα, μία που θα την κρατήσω για πολυυυυυυυυυυυυυυ καιρό..

Στην αρχή έφαγα ένα κόλημα με les paul και κυρίως (λόγω ρευστού) τις epiphone.

Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο καλό μοντέλο στα Γιάννενα για να το ακούσω...

στην προσπάθεια να το βρω όμως πέτυχα την Schecter c1 classic στον Ντουκα...

ο ήχος της μου φάνηκε απίστευτος!! στην αρχή νόμιζα ότι κυριως ο ενισχυτής θα έχει βάλει την χερούκλα του ( ήταν Koch ) οπότε και την άκουσα και σε έναν απλό ενισχυτάκο που είχε.

Ο ήχος και πάλι ήταν καταπληκτικός!!

Μιλάω για αυτήν την κιθάρα
Κιθάρες Schecter C-1-Classic-DVS-lg

πλήρης εικόνα --> http://namm.harmony-central.com/SNAMM03/Content/Schecter/PR/C-1-Classic-DVS-lg.jpg


όποιος έχει κάποιο σχόλιο για αυτήν και κυρίως το τι πρέπει να προσέξω πάνω της ας το αναφέρει για να ξέρω και εγώ τι να δώσω σημασία.

Ένα μεγάλο thanks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 1:43 am

Thanos καλως ηλθες...
Οσο για την κιθάρα...
Εχω παιξει με κανα δυο secheter...
Με αυτη δεν θυμαμαι...
Αν την εχει ο Σ.Ντουκας μπορει...
Εγω θα σου ελεγα πως ειναι καλη επιλογη αν πληρει τα μουσικα σου γουστα ο ηχος της...
Η secheter νομιζω ειναι εταιρια που οτι πληρωνεις παιρνεις....

Βεβαια...
εγω αν την επαιρνα μπορει και να της εβαζα πανω Haussel μαγνητες...αν με επαιρνε χρηματικα...

Αυτες ολες βεβαια ειναι σκορπιες αποψεις...
Το θεμα ειναι πανω σου...
Πως σου καθετε εσενα και τι καλυτερα...

cheers
James
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 11:41 am

Αν σου κάθισε στα χέρια... χτύπα την.... και μην ρωτάς κανένα..... Wink
Η Schecter είναι οι πιο τίμιες κιθάρες στην τιμή τους....αν δεν είχαν και αυτό το σχήμα Laughing
μια χαρα μαγνήτες έχει...Seymour Duncan JB (SH-4) & Jazz (SH-2n) δεν χρειάζεται να τους αλλάξεις εκτός αν ψάχνεις κάτι άλλο ηχητικά.... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 3:47 pm

Η κιθάρα αυτή τα σπάει!Είναι κατα πάσα πιθανότητα η επόμενη μου.και η stilleto classic είναι πολύ καλή επίσης.Μοιάζει με strat αλλά ευτυχώς δεν είναι(είπαμε βαρέθηκα να τις βλέπω...).

Όσο αφορα την C-1 classic μ'αρέσει πολύ η θέση 2 πέρα απο αυτο καθαυτό τον ηχο των Seymour Duncan(αν είμαι σωστος σπλιτάρουν στο περίπου στις θέσεις 2,4).Από θέμα κατασκευής δεν θα χεις κανένα παράπονο.Αν την προτιμήσεις πίστεψε με θα λες πάλι καλά που δεν έσκασα κανα 1500άρι για κίθαρα.Διαβασε και τα review στο ultimate guitar και harmony central να καταλάβεις τι εννοώ και ρώτα και μία γνώμη στο noiz.

Και όσο αφορά τις schecter και την τιμή τους η όλη ιστορία είναι στο μύθο περι made in usa.οι schecter είναι εξ ολοκλήρου κατασκευασμενες στην korea περα απο τις custom που είναι made in usa.Και γι'αυτο ποιοτικά είναι πολυ καλές ακριβώς γιατι έχουν μια γραμμή παραγωγης και όχι πολλες απο δω και απο κει όπως άλλες εταιριες που εχουν ριγμένη την ποιοτητα τους στις made in mexico.indonisia,taiwan κτλ. ώστε να προωθούν τα made in usa μοντέλα τους ως high end.Δηλαδή καλύτερη ποιοτικά κιθάρα απο την c-1 classic σε schecter δεν θα βρεις.το ιδιο ισχύει και για τις hellraiser,hollywood,stilleto classic κ.α.Αυτές τις κιθάρες να τις συγκρίνεις με αντιστοιχες made in usa που είναι πολύ ακριβότερες και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα.

Επ'ευκαιριας καλό θα ήταν να κάνουμε ένα thread για το τι ακριβως πληρώνουμε σε μια κιθάρα και αν είναι απάτη η όχι καποια πραματα(π.χ. τιμές στις fender,gibson).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΠεμ Μαρ 05, 2009 3:48 am

Α και ξέχασα να συμπληρώσω οτι καλές οι epi LP αλλά θα πρέπει να τις αλλάξεις κλειδιά και μαγνήτες για να γίνουν πιο "λειτουργικές" αν με πιάνεις.Ενώ με τούτη δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα.Ισως με τα ποτενσιόμετρα της οπως έχω ακούσει αλλά αυτα δεν είναι τίποτα.Αν την χτυπήσεις τελικά καλορίζικη και στείλε εντυπώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Κιθάρες Schecter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιθάρες Schecter   Κιθάρες Schecter EmptyΣαβ Μαρ 14, 2009 4:25 pm

τελικά και οι schecter μετακάμισαν κάποια μοντέλα ινδονησία και κίνα οπότε προσοχή και πολύ έλεγχο ειδικά στα set up των κιθαρων γιατί έχουν βρεθεί πολλά προβλήματα.ταστα γέφυρες κτλ.Προσωπικά κατα τι γνώμη μου τώρα πέρνεις αυτο που πληρώνεις πριν κοροιδευες όσους είχαν σκάσει πολλά λεφτά για κιθάρα.Αν βρείτε κορεάτικη πάντως μη το σκεφτείτε καν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κιθάρες Schecter
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Η Αγορά...-
Μετάβαση σε: