Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Live-αδικα της πόλης...

Πήγαινε κάτω 
+23
Kostas Basdanis
alex_vic
G-Strintz
ismini
Αρετή
IrDA
cuore
fyralex
Sokratis
skarlito
kammenos62
Priest
thomasnastos
Noise Maker
Georgiou_Vasilis
Danny Dangerous
annezoo
Maikλ Spanos
Elias Avdikos
Stathis Chouliaris
Zozzy
kostas dimitriou
James Basdanis
27 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cuore
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Join date : 04/02/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤρι Μαρ 17, 2009 11:22 pm

Θα προσπαθήσω λοιπόν αγαπητέ φίλε (για να ξεκινήσω από κάπου, πλέον σας κουράζω αλλά έτυχε αυτές τις μέρες να μπορώ παραπάνω του κανονικού να παρακολουθώ τις συζητήσεις...) να σου δώσω μια αρχική εξήγηση σχετικά με τις τοπικές μπάντες. Εκτός εξαιρέσεων, είναι γενικά δύσκολο να αντέξει μια μπάντα να εμφανίζεται συστηματικά (όχι κατ' ανάγκη σε ένα χώρο...) και να μπορέσει η όλη διαδικασία να είναι βιώσιμη. Και επέτρεψε μου να εννοώ βιώσιμη ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, με μια σχετική αξιοπρέπεια την οποία πρέπει ο καθένας από εμάς να προσπαθεί να εξασφαλίσει, είτε είναι μουσικός είτε διαχειρίζεται - έχει την ιδιοκτησία ή όπως αλλιώς θες - το χώρο. Είναι παράξενο το γεγονός ότι το πρόβλημα με το κόσμο ξεκινά από την συνήθεια που πολλές τοπικές μπάντες κακώς έχουν αναπτύξει να μην παρακολουθούν - στηρίζουν τα live των συνεδέλφων τους. Επειδή αυτή η διαδικασία κοστίζει, να μια προσέγγιση: ας στείλει mail το forum στο music house τα ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ (όχι άλλα στοιχεία) των μελών του και σε όλες τις συναυλίες, στα μη τοπικά συγκροτήματα η είσοδος τους αν το επιθυμούν και ανακοινώσουν το ψευδώνυμο τους στα εισιτήρια θα είναι στο μισό αντίτιμο που ισχύει κάθε φορά και στα τοπικά δωρεάν, αρκεί μόνο στα τοπικά να μην υπάρχει συμφωνία να πληρωθούν μέσω των εισιτηρίων, οπότε επαφίεται στα ίδια τα συγκροτήματα αν θα επιτρέψουν την είσοδο. Αν δεν είναι με τα ψευδώνυμα, ας είναι τέλος πάντων κάπως που θα σκεφθείτε οι ίδιοι, μακριά από εμένα η "κατηγορία" ότι με ενδιαφέρει να σας ταυτοποιήσω και να γνωρίζω τα πρόσωπα... Ορίστε λοιπόν. Κάποια στιγμή ας παραδεχτούμε ότι είναι καλό να βλέπουμε και συναδέλφους μουσικούς από τα επάρατα αθηναϊκά σχήματα, ορισμένοι (όχι όλοι) έχουν να μας δείξουν 5 πράγματα... Βέβαια, μου επιτρέπεις να πιστεύω ότι η αιτία δεν είναι οικονομική αλλά άλλου είδους στην οποία για την ώρα επιλέγω να μην επεκταθώ,
Κλείνοντας, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου προτείνω να σε ενδιαφέρει αν θα επιβιώσουν οι χώροι, εφόσον (όπως είναι προφανές από την τακτική σου συμμετοχή) σε ενδιαφέρει να επιβιώσει η τοπική μουσική σκηνή. Τα "μεγάλα ονόματα" με τα οποία κατά κόρον έχω συνεργαστεί ως γνωστόν, άλλες φορές με επιτυχία και άλλες όχι για πολλαπλούς λόγους, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αντιμετωπίζουν γενικά την εμφάνιση τους πιο "επαγγελματικά" με την καλή έννοια και όχι μόνο στο επίπεδο της αμοιβής, οπότε μπορεί πράγματι μια συναυλία να επιβαρύνει το χώρο οικονομικά (και άσχημα κάποιες φορές) αλλά μπορεί να δημιουργεί καλό προηγούμενο στο κοινό της πόλης, το οποίο είναι (καλώς ή κακώς, κακώς προφανώς...) πολύ μεγαλύτερο από αυτό που παρακολουθεί είτε το forum είτε την τοπική μουσική σκηνή και εκεί είναι ίσως το πιο σημαντικό θέμα που πιθανόν θα έπρεπε να κουβεντιάσετε. Ζητήστε για παράδειγμα μια ολόκληρη ημέρα για τα συγκροτήματα του forum από το επερχόμενο φεστιβάλ της ΡΑΣΠΙ (πανεπιστημιάδα ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί) χωρίς κόστος για τις εμφανίσεις αλλά με σοβαρούς ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ ηχολήπτες main και stage, 1 ημέρα για πρόβες στο χώρο, προβολές συνεχόμενες και ξεχωριστή σκηνοθεσία για κάθε συγκρότημα, συγκεκριμένα μηχανήματα και stage plan, φίλους σας που θα αμοιφθούν για περίπτερα με tshirt και δισκογραφία σας προς πώληση κοκ. Όλα αυτά γιατί πολλά από τα συγκροτήματα ως σύνολο ή μουσικοί ως μονάδες είναι φοβερά αξιόλογοι και αξίζει το κόπο ο κόσμος να τα δει κάπου...
Πολλά θέματα άγγιξα, ας σταματήσω εδώ, φαντάζομαι ότι θα μου δωθεί η ευκαιρία να επανέλθω. Εννοείται πως σε όποια ιδέα αναφέρω ή όποια ιδέα θεωρηθεί ότι μπορώ να συνεισφέρω είμαι πάντα στη διάθεση όλων, χωρίς όμως να οργανώνω, καθώς εύκολα μπορεί να κατηγορηθώ για άγρα πελατείας και δεν το θέλω...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fyralex
New Member
New Member
fyralex


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 40
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 11:39 am

Sokratis έγραψε:
Γιατι λοιπον προτιματε να φερνετε ακριβα σχηματα κι επωνυμους καλιτεχνες που ερχονται για αρπαχτες και δεν προωθειτε τους ντοπιους μουσικους?

Συμφωνω μαζί απολυτα ! ρε παιδια ηρθαν οι puressence,ποιοι puressence δηλαδη κιθαρα φωνη ήταν το live, με 20 euro είσοδο και παιξαν 1 ωρα. αν αυτο δεν ηταν αρπαχτη τοτε τι ειναι? δεν προκειται ποτε ομως να δωσω 25 euro για να παω να δω Σαββοπουλο ή θαναση παπακωνσταντινου ή δεν ξερω εγω τι , και να δωσω αλλα 7-8 euro για να πιω ένα ποτο.δηλαδη γυρω στα 32-35 euro. ελεος. τους whitesnake τους ειδαμε με 25 euro, οπως και τους scorpions στην αθηνα. ο "ανεπιθύμητος" δε κ. Μαραβέγιας ήταν να παίξει στο θυμωμένο πορτραίτο παρασκευή και σάββατο αποκριάς αλλα επειδή ήταν πολλά τα λεφτά σε καποιο δήμο της αθήνας, αν δεν κάνω λάθος, ακύρωσε τα live. ντροπή και αίσχος για ενα επαγγελματια!!!δεν ξερω αν ειμαι λάθος αλλα αυτη είναι η γνωμη μου.

Cuore έγραψε:
Είναι παράξενο το γεγονός ότι το πρόβλημα με το κόσμο ξεκινά από την συνήθεια που πολλές τοπικές μπάντες κακώς έχουν αναπτύξει να μην παρακολουθούν - στηρίζουν τα live των συνεδέλφων τους.
πολύ σωστά τα λες Cuore και το έχουμε πει πολλές φορες στις κουβεντες που κανουμε αλλα δυστηχως απο 80 ατομα μονο τα 15 τρεχουν απο live se live . και πολλά εβαλα.


Cuore έγραψε:
Τα "μεγάλα ονόματα" με τα οποία κατά κόρον έχω συνεργαστεί ως γνωστόν, άλλες φορές με επιτυχία και άλλες όχι για πολλαπλούς λόγους, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αντιμετωπίζουν γενικά την εμφάνιση τους πιο "επαγγελματικά" με την καλή έννοια και όχι μόνο στο επίπεδο της αμοιβής, οπότε μπορεί πράγματι μια συναυλία να επιβαρύνει το χώρο οικονομικά (και άσχημα κάποιες φορές) αλλά μπορεί να δημιουργεί καλό προηγούμενο στο κοινό της πόλης, το οποίο είναι (καλώς ή κακώς, κακώς προφανώς...) πολύ μεγαλύτερο από αυτό που παρακολουθεί είτε το forum είτε την τοπική μουσική σκηνή και εκεί είναι ίσως το πιο σημαντικό θέμα που πιθανόν θα έπρεπε να κουβεντιάσετε.

οι χορηγοι πιστευω πως μπορουν να μειωσουν το budget μιας συναυλιας.ενα τοπικο σχήμα σαν support(παίζοντας αφιλοκερδως αλλα πέρνοντας άλλου είδους "αμοιβες") θα μπορουσε να προσελκυσει ακόμη περισσοτερο κόσμο. πιστεύω πως οι επιλογες των καλλιτεχνων θα πρεπει να γινεται με αυτο που θέλει ο κόσμος και οχι με τα γουστα των μαγαζατωρων. και έχω και ένα προβληματισμό: μηπως τελικά τα μαγαζια που διοργανωνουν live έχουν τις κλίκες τους με συγκεκριμενα συγκροτηματα? και αν ναι ποσο κακο ειναι αυτο για την live σκηνη της πολης?

Cuore έγραψε:
Ζητήστε για παράδειγμα μια ολόκληρη ημέρα για τα συγκροτήματα του forum από το επερχόμενο φεστιβάλ της ΡΑΣΠΙ (πανεπιστημιάδα ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί) χωρίς κόστος για τις εμφανίσεις αλλά με σοβαρούς ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ ηχολήπτες main και stage, 1 ημέρα για πρόβες στο χώρο, προβολές συνεχόμενες και ξεχωριστή σκηνοθεσία για κάθε συγκρότημα, συγκεκριμένα μηχανήματα και stage plan, φίλους σας που θα αμοιφθούν για περίπτερα με tshirt και δισκογραφία σας προς πώληση κοκ.

πιστευετε οτι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο στα γιαννενα με την υπάρχουσα νοοτροπια? μακαρι. είμαστε ομως πολυ πισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/normatheband
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 12:41 pm

Cuore έγραψε:
Ζητήστε για παράδειγμα μια ολόκληρη ημέρα για τα συγκροτήματα του forum από το επερχόμενο φεστιβάλ της ΡΑΣΠΙ (πανεπιστημιάδα ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί) χωρίς κόστος για τις εμφανίσεις αλλά με σοβαρούς ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ ηχολήπτες main και stage, 1 ημέρα για πρόβες στο χώρο, προβολές συνεχόμενες και ξεχωριστή σκηνοθεσία για κάθε συγκρότημα, συγκεκριμένα μηχανήματα και stage plan, φίλους σας που θα αμοιφθούν για περίπτερα με tshirt και δισκογραφία σας προς πώληση κοκ.

That's a nice idea...
αυτο νομιζω μπορει να συμπεριλάβει και το "παζαρι" που λεγαμε στην αρχη (για οποιον θυμάται!!!)...

fyralex έγραψε:

πιστευετε οτι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο στα γιαννενα με την υπάρχουσα νοοτροπια? μακαρι. είμαστε ομως πολυ πισω.

Απλα θέλει τρέξιμο απο ΤΩΡΑ...οχι τελευταία στιγμή...(όπως όλα σ'αυτη τη χώρα)...και μετα να λέμε πωπω..."αποτυχία, τόσος κοπος χαμμένος!!!"(κλασικός "Εφευρέτης" έλληνας)

**εφευρέτης=συνθηματικά ο αρπακολάς!

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Sokratis
Member
Member
Sokratis


Αριθμός μηνυμάτων : 91
Join date : 31/12/2008
Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωαννινα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 2:57 pm

Χαιρομαι που τα "βρηκατε" τελικα.Περιμενω με ανυπομονησια λοιπον φιλε Σταθη και φιλε Κωστα να δω τις αφισες με τα ντοπια σχηματα να παιζουν στο MusicHouse.Θα ειμαι απο τους πρωτους που θα ειναι εκει και περιμενω να δω και μουσικους κι απο αλλα σχηματα(που δεν τους βλεπω σε live αλλων). Surprised
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 3:13 pm

Αυτό το είχαμε ξαναπεί….. κυρίως στις συνελεύσεις…… και εδώ
https://mfioannina.forumgreek.com/forum-f3/topic-t104.htm

Τώρα τι «βρήκαμε»?…… αυτό δεν το κατάλαβα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
IrDA
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Join date : 19/03/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 12:12 pm

Παίδες καταρχάς καλώς σας βρήκα. Δεν είμαι μουσικός αλλά μου αρέσει η μουσική. Πολλούς από εσάς τους ξέρω κατ' όνομα ή προσωπικά ενώ κάποια από τα συγκροτήματα (ιδίως αυτά που δραστηριοποιούνται από παλιά nineties) τα έχω παρακολουθήσει live αρκετές φορές.

Το πρόβλημα του κόσμου, κατά τη γνώμη μου, έγκειται και στο γεγονός πως μία ολόκληρη γενιά έχει γαλουχηθεί με άλλα μουσικά ακούσματα. Για να πάρει κανείς μερίδιο από αυτό τον κόσμο που είναι ικανός να ξοδέψει 100 και 120 ευρώ για ένα μπουκάλι στο σκυλάδικο θα πρέπει να γίνει μία συντονισμένη, επαγγελματική προσέγγιση. Μην ξεχνάτε πως και παλιά όταν η μουσική στην πόλη ήταν πιο διαδεδομένη υπήρχαν τα ίδια φαινόμενα. Στην τελευταία συναυλία των Dirty Saints στο Μαντζάτο ήταν 30 άτομα μαξ. Έτσι λοιπόν το θέμα των σκηνών που θίγεται είναι αρκετά σοβαρό και εμένα με λυπεί πως σχήματα που θα ήθελα να ακούσω ή άκουσα ήταν σε χώρους κάτω του μετρίου. Π.χ. θα ήθελα να δω τον Παυλίδη αλλά το κόβω λίγο δύσκολο μετά την εμπειρία που είχα με τους Μπλε στο Εν Ιωαννίνοις. Η Σκάλα είναι ωραίο μπαράκι αλλά η εμφάνιση των transistor εκεί δεν μου άρεσε λόγω του χώρου. Αν δεν αρχίσουν να προσφέρονται λοιπόν υπηρεσίες ποιότητας η προσέλευση του κόσμου δεν θα αυξηθεί.

Επίσης το θέμα που θίγεται αναφορικά με την αλληλοϋποστήριξη των σχημάτων μεταξύ τους είναι αρκετά σημαντικό. Για να μπορέσει ένας επιχειρηματίας να κάνει μία επένδυση ουσίας θα πρέπει να έχει την σιγουριά πως τα λεφτά που θα δώσει δεν θα πάνε στον βρόντο. Ας μην κρυβόμαστε αλλά μία επένδυση γίνεται για να επιστρέψουν κέρδη και όχι για την ψυχή της μάνας του καθενός.

Τέλος το συγκεκριμένο φόρουμ καλύπτει ένα έλλειμμα που υπήρχε στα μουσικά δρώμενα των Ιωαννίνων και θα ήταν καλό να δούμε μεγαλύτερη συνεργασία όλων των πλευρών. Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και μπορεί να είναι και λαθεμένες καθώς δεν μπορώ να μπω στην ψυχολογία του μουσικού Wink.

ΥΓ Το μόνο που μένει τώρα είναι να αρχίσει και το ΚΑΡΜΑ να κάνει live ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 12:20 pm

IrDA έγραψε:

ΥΓ Το μόνο που μένει τώρα είναι να αρχίσει και το ΚΑΡΜΑ να κάνει live ...
lol! lol! lol! lol!

καταρχάς, Καλως ήλθες IrDA...
κατα δεύτερον...δεν εχω κατι αλλο να πω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 12:49 pm

Καλωσόρισες!
αν θυμάμαι καλά... scratch scratch δεν είμαι και σίγουρος το κάρμα παλιά κάπου 96-97 είχε live... Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 12:53 pm

Stathis Chouliaris έγραψε:
Καλωσόρισες!
αν θυμάμαι καλά... scratch scratch δεν είμαι και σίγουρος το κάρμα παλιά κάπου 96-97 είχε live... Laughing Laughing Laughing Laughing
ωρε!!!πλακα με κάνεις???και που τους εβαζε...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 1:07 pm

Έβγαζε κάτι τραπέζια...unplugged ήταν....τι ψάχνεις....υπήρχαν και άλλες τρύπες που έβαζαν live τότε....έπαιζα και εγώ σε μερικές..... Shocked Shocked Shocked πολύ γέλιο Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
IrDA
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Join date : 19/03/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 1:27 pm

Βασικά αυτό που δεν είπα στο πρώτο ποστ είναι πως αν ήταν upplugged κάποιες εμφανίσεις στα μπαράκια έχει και μια ρομαντική υφή αλλά οι συναυλίες θέλουν χώρο.

Κάρμα πάντως ούτε για unplugged Razz, Μπακαρά για C-Real ... hehhehe
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sokratis
Member
Member
Sokratis


Αριθμός μηνυμάτων : 91
Join date : 31/12/2008
Ηλικία : 53
Τόπος : Ιωαννινα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 2:45 pm

Ισως γινει κατι αν καταλαβουν οι μαγαζατορες(ή αυτοι τελος παντων που το παιζουν μαγαζατορες)οτι το "Live" δεν το κανεις για να κονομησεις ,αλλα για να διαφημησεις το μαγαζι σου και να προσελκυσεις κοσμο.Και η διαφημηση απ`οτι ξερω,πληρωνεται.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fyralex
New Member
New Member
fyralex


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 40
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μαρ 19, 2009 6:27 pm

Πολυ σωστα Socratis. ενα cafe-bar που διοργανωνει live, διαφημίζει το μαγαζι του και προσπαθει να προσελκυσει τον κοσμο για να πιει και τον καφε και το ποτο του καποια άλλη στιγμη. Σε ενα ομωσ καθαρα live-αδικο μαγαζι τι διαφημιση κάνεις?Αυτό δουλευει καθαρα μονο για live.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/normatheband
Αρετή
New Member
New Member
Αρετή


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Join date : 24/01/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Απρ 02, 2009 7:08 pm

Άκουσα χθες το βράδυ τούτο δω το λάηβ στο music house και παραλίγο να 'ναι περισσότεροι οι επί σκηνής από εμάς τους ακροατές.
Επίσης, αυτήν ακριβώς τη στιγμή βλέπω από τη σελίδα του αβόπολις ότι στο αλάβαστρον στην Αθήνα η είσοδος στο ίδιο λάηβ τιμολογείται 10 ευρώ, ενώ για να 'μπαινες χθες χρειαζόσουν 15+ 7 ευρώ το ποτό.
Εγώ είμαι πολύ καινούρια στην πόλη, αλλά με τα χθεσινά αναρωτιέμαι πώς ζούν αυτές οι μουσικές σκηνές -που ο συγκεκριμένος χώρος πρέπει να είναι και από τους πιο κραταιούς. Θυμήθηκα την κουβέντα που κάνετε δω, αν lynch-ρέλλος-καπηλίδης δεν μπορούν να μαζέψουν ούτε 50 άτομα, τότε τί γίνεται με τα τοπικά σχήματα που λέτε;
Δύσκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lessoucisgraves.blogspot.com/
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠαρ Απρ 03, 2009 10:06 am

Αρετή καλωσόρισες!
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα....οι τιμές πάντα είναι διαφορετικές στην επαρχία απ’ ότι στην αθήνα....καθώς οι αμοιβές των μουσικών είναι διαφορετικές + τα ξενοδοχεία Wink
οι μουσικοί που ανέφερες....δεν παράγουν εμπορική μουσική....συν ότι δεν υπάρχει μουσική παιδεία στον έλληνα....καταλήγουμε στην κατάσταση που ανέφερες...όπως είπες και εσύ στην αθήνα έπαιξαν στο αλάβαστρον που είναι χωρητικότητας με το ζόρι 80-100 ατόμων...
αν υπήρχε εμπορική δυναμική θα έπαιζαν στο Gagarin....
Όσο για τις τοπικές μπάντες....είναι διαφορετικά...σε σχέση με τον κόσμο....
ζουν σε μια τοπική κοινωνία,έχουν φίλους γνωστούς συναδέλφους κλπ κλπ
υπάρχει και το θέμα διαφήμισης που το συζητάμε σε άλλο topic....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
cuore
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Join date : 04/02/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Απρ 04, 2009 2:18 pm

Να σας το δικαιολογήσω εγώ λοιπόν... ή μάλλον ας κάνουμε το εξής. Όποιος φίλος ή φίλη ενδιαφέρεται ας κάνει ένα κόπο, όποιο βράδυ και σε όποια συναυλία θέλει να καθήσει μέχρι τέλους και να "κλείσουμε" παρέα ταμείο και μετά ας δημοσιεύσει τα σχόλια του (παρακαλώ χωρίς αριθμούς, αυτό μπορούσα να το κάνω και από μόνος μου!)...
Για την προσέλευση, φαντάζομαι θα συζητηθεί πολύ και δεν θέλω να επεκταθώ. Θυμίζω απλά προηγούμενο post μου για τη δυνατότητα να έχω μια ενημέρωση και πχ τα μέλη του forum να επιβαρύνονται με μισό κάθε φορά εισιτήριο... Παρκαλώ ενεργοποιήστε το!
Είστε σίγουροι όμως ότι το αίτιο είναι το οικονομικό...?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Κώστας Βλάχος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρετή
New Member
New Member
Αρετή


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Join date : 24/01/2009

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Απρ 04, 2009 3:22 pm

Αγαπητέ,
δεν κατανοώ τί σπεύδετε να δικαιολογήσετε. Δεν υπήρξε μομφή πουθενά.
Ασφαλώς και είναι πασιφανές ότι, όταν είναι εφτά άτομα από την Αθήνα πάνω στη σκηνή -+ηχολήπτη, μπαρ, σερβις- και 20 άτομα από κάτω, το μαγαζί εκείνο το βράδυ μπαίνει μέσα. Όπως πιστεύω ότι 25 ευρώ, δλδ ένα μικρό τσακ παραπάνω, με ποτό για μια τέτοια παράσταση είναι τραβηγμένο εισητήριο, όσο κι αν εγώ προσωπικά εκτιμώ τους μουσικούς.
Όμως τείνω, όπως αν κατάλαβα καλά κι εσείς, να καταλήξω στο ότι, όπως είπε και ο Στάθης από πάνω, το κοινό δεν είναι πουθενά. Ίσως γεμίζει ασφυκτικά το μαγαζί όταν έρχεται ο Μάλαμας ή ο Μαχαιρίτσας αλλά για τζαζ ούτε λόγος, σκάνδαλο. Όσο για τα τοπικά, θα πρέπει απ'ό,τι λέτε να εικάσω ότι τρέχουν κάθε φορά γνωστοί και φίλοι να σώσουν την κατάσταση...Το οποίο είναι μάλλον καλό. Όταν δηλαδή συμβαίνει.

υ.γ.: και καλώς σας βρήκα: )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lessoucisgraves.blogspot.com/
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Απρ 04, 2009 5:41 pm

Πως το βλέπω εγώ το πράμα όσο αφορά την προσεύλεση.Είναι δύο κατηγορίες ατόμων.Αυτοί που το φιλοσοφούν πολύ με τη μουσική, έχουν τα φράγκα να πάνε σε λάιβ αλλά στο τέλος λένε δεν βαριέσαι που να τρέχεις και αυτοί που θέλουν αλλά δεν μπορούν γιατί είναι ακριβά.Όσο αφορά τον Lynch είμαι απο αυτούς που ήθελα πολύ να πάω αλλά δεν είχα μία και σκέφτηκα ότι θα τον δω σε κάποια άλλη φάση στην Θεσσλονίκη η εδώ.Και όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί που ξέρω.

Τώρα για το αν φταίει το μαγαζί που είναι ακριβά προσωπικά δεν θα το κρίνω.Συνήθως είναι πολύ οι λόγοι για κάτι τέτοιο.Διότι με το με το δικό μου το μυαλό όταν βάζεις υψηλή τιμή (και ειδικά σε μη εμπορικά σχήματα) ξέρεις εκ των προτέρων οτι πέρνεις ρίσκο όσο αφορά την προσέλευση του κόσμου.Οπότε αν μπορούσε να βάλει μικρότερη τιμή θα την έβαζε.

Επειδή μ'αρέσει να παίζω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου θα κράξω λίγο και τα σχήματα.Όταν πχ τα Κίτρινα Ποδήλατα έχουν 20 ευρώ είσοδο σημαίνει 2 πράματα για μένα.Η οτι το μαγαζί πάει για αρπαχτή η οτι το σχήμα έχει ζητήσει πολλά.Από υψηλή αμοιβή μέχρι γαμάτο ξενοδοχείο κτλ.Και δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω οτι ισχύει το 2ο.Διότι απλα μαθηματικά να κάνεις βγαίνει το εξής.Ας πουμε οτι το μαγαζι οτάν αποφασίζει την είσοδο βάζει στο μυαλό του οτι θα έχει 150 άτομα(και λίγα βάζω για μπαντα σε ακμή) αυτομάτος σημαίνει οτι το μαγαζί υπολογίζει 3000 περίπου(και πάλι λίγα λέω).Ας υποθέσουμε οτι το μαγαζί κρατάει τα μισά τι σημαινει αυτό οτι τα άλλα μισά πανε στο σχήμα.Το απλό μου μυαλό έτσι τα σκέφτεται.Τα συμπεράσματα δικά σας.Η μομφή μου πάντως δεν έχει να κάνει με τον lynch σε καμία περίπτωση.Είναι άλλη φάση.

Πάντως όπως και να χει 20,25 ευρώ τιμές είναι απαγορευτικές για φοιτητες και μαθητές(όταν έχεις <80 ευρώ την βδομάδα είναι επακόλουθο...).Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις διαλέγεις λάιβ και πας πχ σε ένα αντι για δύο το μήνα.Προσωπικά πάνω απο 10-15 ευρώ δεν δίνω σε ελληνικά σχήματα.Όπως λόγο λεφτών δεν θα πάω sisters of mercy(40 ευρώ έλεος....).Καλά είναι τα 60 που θα δώσω για το Rocking Athens Festival (Sabbath,blind Guardian,Testament,Gojira,Mencea,Descending)η τα 35 πέρυσι στην ημέρα του Manu Chao.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την skarlito στις Δευ Απρ 06, 2009 8:54 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fyralex
New Member
New Member
fyralex


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 40
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΔευ Απρ 06, 2009 8:04 pm

οι Ac/dc στην Βουλγαρία 23 ευρώ. Αυτό τιποτα άλλο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/normatheband
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΔευ Απρ 06, 2009 8:54 pm

Είναι λίγο άλλη φάση νομίζω η βουλγαρία λόγο του συναλλάγματος.Δεν ξέρω με τα δικά τους δεδομένα αν είναι τόσο τσουχτερά τα εισητήρια.Μπορεί να λέω και βλακείες όμως.Όπως και να χει εμάς μας συμφέρει.Είναι στην εντελώς ξεφτίλα.Και οι metallica καπου εκεί είχαν όπως και οι sabbath.Αν και γω τους ACDC θα τους δω Ελλάδα.

πάντως έχει παραγίνει αυτό με τα εισητήρια.Για μένα είναι εντελώς θέμα διοργανωτών.Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια και τα εισητήρια περίπου διπλασιάστηκαν μέσα σε 2-3 χρόνια.Και δεν νομίζω όλοι οι μουσικοί να κάνανε τέτοια συνομωσία ωστε να ζητάνε όλοι μαζί τα διπλάσια.Τι να πεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤρι Απρ 07, 2009 11:32 am

skarlito έγραψε:


πάντως έχει παραγίνει αυτό με τα εισητήρια.Για μένα είναι εντελώς θέμα διοργανωτών.Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια και τα εισητήρια περίπου διπλασιάστηκαν μέσα σε 2-3 χρόνια.Και δεν νομίζω όλοι οι μουσικοί να κάνανε τέτοια συνομωσία ωστε να ζητάνε όλοι μαζί τα διπλάσια.Τι να πεις...

Αυτό έγινε γιατί έχουν πέσει οι πωλήσεις CD. Οι εταιρίες έχουν απώλειες κερδών και προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα από τα live.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤρι Απρ 07, 2009 12:01 pm

fyralex έγραψε:
οι Ac/dc στην Βουλγαρία 23 ευρώ. Αυτό τιποτα άλλο...

Ρε παιδια...οι AC/DC ριξαν τις τιμες στη Βουλγαρια γιατι κανανε Deal να μειωσουν τις αποδοχες τους αρκει ολο το βραδυ μετα το live να γεμίσει το ξενοδοχείο νεαρες βουλγαρες έτοιμες για όλα!!!

χαχα... Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
ismini
New Member
New Member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Join date : 01/05/2009
Ηλικία : 33
Τόπος : ιωαννιναααα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 11:28 am

λιγο ασχετο τωρα αλλα στις προηγουμενες σελιδες λεγατε για το music house...
οκ μια χαρα το μαγαζι αλλα αυτα τα stands τι τα θελει?? εγω μονο σε 2 live εχω παει εκει.. αλλα και τα δυο θα ηταν πολυ καλυτερα αν ο κοσμος δεν καθοταν κ δεν εμενε μπροστα ολος ο χωρος αδειος με αποτελεσμα να ξενερωνουν κ οι μπαντες!!!
Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
G-Strintz
Gate Keeper
Gate Keeper
G-Strintz


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Join date : 05/05/2009
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιωάννινα - Αθήνα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΤρι Μάης 05, 2009 10:14 pm

Είναι όντως κρίμα και live-'άδικο' για το κοινό όπως φαίνεται...
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! pig pig Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Μάης 21, 2009 9:00 am

Πήγα πριν λίγες μέρες στον Ορφέα live, έγινε συναυλιακός χώρος. Μπορώ να πω ότι σαν χώρος είναι μια χαρά, αν εξαιρέσεις τη γκαρνταρόμπα στην αρχή κι ότι δεν είχε ου΄τε ένα σκαμπό. Ο ήχος ήταν χάλια αλλά είναι λογικό, η συναυλία ήταν heavy-rock-progressive-thrash-death cheers -metal και ο ηχολήπτης ήταν για σκυλάδικα, ένας χαμός έγινε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
 
Live-αδικα της πόλης...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ITAL LIGHT LIVE REGGAE PARTY - ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ SUMMER LIVE-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9/7 ΩΡΑ: 24:00
» Τι πρέπει να γνωρίζουμε για τον ήχο σε ένα live!!!
» ποστάρετε τα Live σας...
» Μεξιπερθένα Live
» Amstel live

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Μουσικά Θέματα... :: -Liveαδικα και θέματα πόλης-
Μετάβαση σε: